دوربین مداربسته آنالوگ HD بهتر است یا تحت شبکه؟
دوربین مداربسته آنالوگ HD یا تحت شبکه

توضیح تفاوت سیستم های تحت شبکه (سیستم های IP) و سیستم های آنالوگ HD به زبان علمی بسیار پیچیده و خارج از حوصله مخاطب خواهد بود. به همین دلیل در این مطلب سعی کرده ایم تفاوت این دو را به زبانی ساده عنوان کنیم. برای توضیح این دو دسته از دوربین ها دانستن تاریخچه آن ها کمک بسیاری می کند. در ابتدا دوربین های مداربسته با دو طیف آنالوگ و IP به بازار ارائه شدند.

  • آنالوگ: ارزان قیمت، نصب آسان، کیفیت پایین
  • تحت شبکه: گران قیمت، نصب نسبتا پیچیده، کیفیت بالا

در گذشته قیمت مناسب سیستم های آنالوگ، نصب این طیف را بسیار گسترده کرده بود. اما کیفیت پایین تصاویر آن همواره کاربر را با مشکل مواجه می کرد.

دوربین های مداربسته آنالوگ HD وارد بازار می شوند.

در سال 2012 یک شرکت آمریکایی دوربین های بر پایه سیستم آنالوگ ولی با کیفیت بسیار بالا و قابلیت های بیشتر اختراع کرد. این تکنولوژی HDTVI نامگذاری گردید. هزینه تولید این سیستم جدید بسیار پایین بود. به همین دلیل این موضوع باعث شد تا دیگر دوربین های آنالوگ قدیمی تولید نشده و سیستم آنالوگ HD جایگزین این سیستم گردد.

کدام دوربین مداربسته برای من مناسب تر است؟

حال شاید این سوال برای شما به وجود بیاید که در صورتی که هر دو سیستم آنالوگ HD و تحت شبکه می توانند کیفیت تصویر بالایی را ارائه دهند، استفاده از دوربین مدار بسته گران قیمت IP چه توجیهی دارد؟ برای پاسخ به این سوال شما را با دو ویژگی منحصر به فردی که در دوربین های مداربسته تحت شبکه  (دوربین های مداربسته IP) وجود دارد اما در دوربین های مداربسته توربو HD نیست آشنا می کنیم:

۱. بسترسازی متفاوت:

در سیستم های آنالوگ HD از کابل کواکسیال استفاده می شود. هر کابل می بایست از دوربین مداربسته تا دستگاه امتداد یابد. اما در سیستم های تحت شبکه از کابل های شبکه (CAT5, CAT6) استفاده می شود و می توان چندین دوربین مداربسته را از طریق یک سوئیچ شبکه و تنها با یک کابل به دستگاه ذخیره ساز متصل نمود. این نوع از بسترسازی در محیط های بزرگ همانند کارخانجات به واسطه کابل کشی کمتر بعضا هزینه تمام شده را کمتر از سیستم آنالوگ HD می نماید.

۲. قابلیت پردازش تصویر:

در سیستم های تحت شبکه مدل هایی موجودند که قابلیت های تصویری همانند شمارش افراد، تشخیص چهره، خواندن پلاک و … را دارند. البته لازم به ذکر است که این مدل ها از قیمت بالایی برخوردارند.

منبع: هایک ویژن

اشتراک:

گذاشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
سلام میتونم کمکتون کنم؟