dual stream در دوربین مداربسته به چه معناست؟
dual stream در دوربین مداربسته

در هنگام مشاهده تصاویر ارسالی از دوربین های مداربسته معمولا امکان پخش تصاویر به صورت همزمان برای چندین کاربر با مشکل مواجه می شود. برای مثال زمانی که در یک واحد اداری ضرورت دارد تا چندین کاربر مختلف به تصاویر دسترسی داشته و بتوانند آن ها را در کامپیوتر یا تلفن همراه خود ببینند. سیستم پخش dual stream در دوربین مداربسته به شما این امکان را می دهد که دو جریان تصویری را به صورت همزمان از دوربین های مداربسته آنالوگ یا دوربین های مداربسته IP دریافت نمایید. این دو جریان با یکدیگر تفاوت داشته و یکی جریان اصلی با نام main stream و دیگری با نام جریان فرعی یا sub stream خوانده می شوند. جریان اصلی دارای رزولوشن بهتری نسبت به جریان فرعی است.

معنی لغوی dual stream

لغت stream به معنای جریان آب است که به اطلاعات تصویر اشاره دارد. به دلیل آنکه ویدئوها از پشت سرهم قرار گرفتن پی در پی تصاویر موجود شکل می گیرند، از اصطلاح جریان در رابطه با ویدئوها استفاده می شود.

dual stream به معنای استفاده از دو مسیر متفاوت برای پخش همزمان تصاویر است که هر یک دارای ویژگی های مخصوص به خود هستند.

نحوه عملکرد سیستم dual stream در دوربین مداربسته

dual stream در معنای لغوی به معنای “جریان دو سویه” است. در حالت عادی دستگاه ضبط کننده تنها یک شکل از تصویر را دریافت می کند و آن را برای نمایش ارسال می کند. در این حالت ما تنها یک Stream یا جریان تصویری داریم.

سیستم های مداربسته را به صورت dual stream طراحی می کنند. در این حالت دو تصویر با اندازه و کیفیت متفاوت برای دو کاربر مختلف ارسال می شوند. تصویر اصلی که main stream هم نامیده می شود، برای نمایش در نمایشگری که مستقیما به دستگاه متصل شده است، ارسال شده و یک تصویر کوچیکتر و کم حجم تر به نام sub stream نیز برای یک گیرنده دیگر ارسال می شود.

ویژگی ها و کیفیت هر یک از این جریان های تصویری در تنظیمات دستگاه قابل تغییر است. البته معمولا کیفیت تصویر sub stream از main stream کمتر است.

کاربرد جریان Sub Stream

هر زمان که کاربر تمایل داشته باشد تا از طریق وسیله دیگری به جز دستگاه ضبط، تصاویر دوربین ها را مشاهده نماید، می تواند از پخش به صورت sub stream استفاده نماید. این موضوع می تواند شامل مشاهده تصاویر بر روی موبایل از طریق اینترنت، مشاهده تصاویر از طریق یک کامپیوتر متصل به دستگاه اصلی و غیره باشد.

با این حال باید به این نکته توجه داشته باشید که کیفیت تصویر در این روش با کیفیت تصویر اصلی متفاوت بوده و معمولا دارای کیفیت پایین تری است. البته توجه داشته باشید که رزولوشن و نرخ فریم به صورت جداگانه برای sub stream قابل تنظیم است.

لازم به ذکر است برای بالابردن کیفیت تصاویر در سیستم sub stream تجهیزاتی وجود دارند که کیفیت بالاتری را ایجاد می کنند و یا یک استریم اضافه دیگر با کیفیت بالا را (به جز main stream) برای کاربر فراهم می کنند.

دوربین های مداربسته تحت شبکه همگی دارای این قابلیت هستند. برخی از دستگاه ها و دوربین های پیشرفته موجود در بازار دارای قابلیت multi stream بوده و می توانند چندین تصویر متفاوت را به صورت همزمان برای کاربری های متفاوت پخش کنند.

منبع: tticctv

اشتراک:

گذاشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
سلام میتونم کمکتون کنم؟